Soustředení u stěny

Jak na úspěšný trénink bull sportů

Bull sportů je v současné době opravdu hodně, náročnost stoupá, pro úspěch jsou tréninky nezbytností. Zde najdete v jednom článku dohromady všechny mé poznatky, které se vám mohou hodit, pokud chcete se svým psem dělat bull sporty.

Pár rad úvodem:

–          Kostra psů se vyvíjí do 12–18 měsíců věku, veškerý pohyb je tak potřeba tomuto přizpůsobit a na bull sporty v tomto věku teprve zvykat, nepřetěžovat pejska. Nicméně určitě už se vším seznamovat.

–          Začátky je určitě lepší konzultovat s odborníkem nebo zkušenějším handlerem, který se už delší dobu sportům věnuje. Předejdete tak chybám a takovýto začátek bude pro vás i vašeho pejska i bezpečnější.

–          Do plné zátěže pouštějte pouze zdravé jedince bez zdravotních problémů, ideální je v plné dospělosti udělat kompletní rentgeny pohybového aparátu a základní vyšetření srdce a krevní testy. Hodně majitelů sportujících psů toto bere již jako samozřejmou součást péče o psího sportovce.

–          Množství pohybu přizpůsobte také krmnou dávku. Dbejte na to, aby pes měl vše, co pro život a sport potřebuje, tedy i kvalitní a vyváženou stravu.

–          Začínejte pozvolna, nic neuspěchejte.

–          Vše dělejte s radostí a nezapomeňte, že ne vždy má pejsek svůj den. Sport by ho měl vždy bavit!

–          Věnujte pozornost péči o psího sportovce i tím, že mu pravidelně dopřejete fyzioterapii. Krásně psa uvolní a uleví problémovým partiím. Supr přístup a maximálně profesionální fyzioterapeutky najdete ve physiodog .

–          Pokud chcete mít úspěchy v bull sportech, pilujte s pejskem poslušnost, takové odložení v sedě nebo vleže, klid a soustředění dělají při sportovních výkonech divy! Pokud vás nebaví trénovat o samotě, např. v Uhříněvsi v Pesoparku můžete vyhledat Miroslava Tošnara, výcviku psů se věnuje přes 20 let, a k tomu je to vynikající obranářský figurant.

–          Nezapomeňte, že i u bull sportů platí staré známé „v nejlepším přestat“… takto ukončený trénink je zárukou, že i příště se váš pes na danou disciplínu bude těšit 🙂

Síla u psa:

–          Síla u psa se vyvíjí stejně jako např. kostra spolu s věkem, ač může mít už skvěle zvládnutou techniku, do plné síly dozrává a je potřeba s tím počítat.

–          Věděli jste, že bull plemena rozhodně nejsou na vrcholu žebříčku psů s nejsilnějším stiskem? Prvenství patří plemeni turecký Kangal, dále pak následují Cane Corso, bandogové, Tosa inu, argentinské dogy, američtí buldoci, rotvajleři, ovčáci a maliňáci ad., a až někde potom jsou pitbulové, bulteriéři a jiná bull plemena.

–          Při tréninku se přetahujte se psem podobné hmotnosti a síly, určitě bych nedala stafbulíčka přetahovat se s 30kilovým amstaffem.

–          Ačkoli metody jsou různé, volte pro přetahování spíše pohodlný postroj než obojek.

Výběr návnady u běhacích disciplín:

Každý běh je v podstatě za návnadou ( i když můžete běžet bez návnady, tak s návnadou určitě dosáhnete v tomto případě lepších výsledků). Většina sprinterů a běžčů miluje střapec, konec konců na všech racingových závodech běhají právě za střapcem. Je to tedy časté lákadlo na běh na treadmillu, ale také na weight pull sprint a drag pull.

Pokud víte, že se bull sportům a běhacím disciplínám budete chtít věnovat, je dobré učit fixaci na střapec už od štěněčího věku – ale připravte se na to, že až pak přijedete na plac, kde se běhá za střapcem poháněným navijákem, váš do té doby relativně klidný psí parťák se vám před očima promění na magora, který nevidí, neslyší, jen už chce proboha běžet za tou střapatou věcí.

I při vší té vášni pro střapec, je možné, že váš pes bude posedlý něčím jiným, další nejčastější návnadou je pešek, ideálně větší pešek, co bude pro psa i na dálku dobře vidět. Také míčky a nejrůznější hračky se objevují jako lákadlo, záleží, co váš pes prostě žere nejvíc 🙂

Jak trénovat na sprinty:

–          Udička se střapcem

–          Běh u kola (koloběžky)

–          Běh klasický (nebo tzv. canicross)

–          Sprinty bez zátěže

–          Sprinty se zátěží (např. s pneumatikou nebo řetězy)

Co může pomoci pokud chcete trénovat WC a HJ:

Na peška zvykejte pejska klidně od štěňátka. Peška by měl mít rád, učte ho se do peška zakousnout, potahejte se s ním o něj (pozor na tahání se o cokoli při přezubování ve 4-6. měsíci). Později můžete mu peška také zavěsit tak, aby pes po zákusu dosáhl zadníma nohama na zem. Zároveň by měl být pešek za odměnu a ne jako samozřejmost, která se mu povaluje v pelíšku. Jen tak se bude na peška těšit a bude mít větší chuť ho získat.

Rady a tipy pro weight pulling:

  • Na pullingový postroj i to, že za sebou něco táhne učte pejska klidně od štěněte. Neměl by tahat nic těžkého, ale nějakou symbolickou váhu určitě zvládne a zvykne si, že za ním na postroji něco chrastí.Trénink bull sportů zúročen v závodě
  • To samé platí i o pullingové dráze, vezměte ho na ni, choďte po ní, odměňujte pamlsky a radujte se spolu se svým štěnětem z pobytu na dráze. Postupně můžete přidat i zvuk vozíku, poslušnost na dráze, povely a také si vyberte povel, který budete v budoucnu psovi říkat jako povel ke startu tahu.
  • Když je už pes fyzicky vyvinutý, můžete začít s tahem prázdného vozíku a poté postupným zvyšováním váhy. To by mělo jít ruku v ruce se zvládáním techniky tahu a odbouráním veškerého nežádoucího chování. Např. nemá cenu přidávat na váze, když se pes nesoustředí ani u prázdného vozíku.
  • Weight pulling je víc o trpělivosti, než jakákoli jiná disciplína, buďte trpělivý a nic neuspěchejte, vynaložená snaha se vám vrátí.
  • Dělejte WP jen se psem, kterého to baví. Je to psychicky i fyzicky náročná disciplína a skutečně si užijete radost z úspěchů na dráze jen pokud vás to oba bude bavit.

Veškeré potřebné vybavení na bull sporty seženete v našem ochůdku U Pitbulla, který se nachází na pražských Vinohradech (ulice Lublaňská 30) a máme rovněž eshop. Při osobní návštěvě vám rádi poradíme s výběrem i s ostatními věcmi okolo bull sportů.

Přeji vám hodně radosti, štěstí i úspěchů s vaším psím parťákem 🙂

Cvičiště bull sportů zde

Text: Marie Schmarczová, foto: archiv autorky