Běžci a sprinteři
Jestli něco baví zaručeně každého psa, bull psy nevyjímaje, pak je to běhání. Ať už je pes sportovně veden a nebo není, běhat ho bude bavit vždycky. Proto jsou myslím zrovna běhací disciplíny bull sportů tím pravým, s čím začít. A že je z čeho vybírat Vás přesvědčí i výčet disciplín:
Drag pull sprint (běh se sáňkami)
Weight pull sprint (běh se tříkolkou)
Coursing a dog racing (běh za střapcem)
Treadmill (běh na mechanickém trenažeru)
Trackmill (běh za střapcem zavěšeným na šňůře, jehož pohyb pohání kladky)
Výběr návnady
Každý běh je v podstatě za návnadou (i když můžete běžet bez návnady, tak s návnadou určitě dosáhnete v tomto případě lepších výsledků). Většina sprinterů a běžčů miluje střapec, konec konců na všech racingových závodech běhají právě za střapcem. Je to tedy časté lákadlo na běh na treadmillu, ale také na weight pull sprint a drag pull.
Pokud víte, že se bull sportům a běhacím disciplínám budete chtít věnovat, je dobré učit fixaci na střapec už od štěněčího věku – ale připravte se na to, že až pak přijedete na plac, kde se běhá za střapcem poháněným navijákem, váš do té doby relativně klidný psí parťák se vám před očima promění na magora, který nevidí, neslyší, jen už chce proboha běžet za tou střapatou věcí.
I při vší té vášni pro střapec, je možné, že Váš pes bude posedlý něčím jiným, další nejčastější návnadou je pešek, ideálně větší pešek, co bude pro psa i na dálku dobře vidět. Také míčky a nejrůznější hračky se objevují jako lákadlo, záleží, co Váš pes prostě žere nejvíc 🙂
Jak na sprinty trénovat
- Udička se střapcem: Teleskopická tyč nebo bič, na konci je provázek se střapcem. Pohybujete udičkou sem tam a pes běhá a snaží se dohonit střapec. Když pes ještě není zvyklý, je dobré vždy dát pouze 2 minutky, poté pauzu a poté opakovat. Účelem je trénink rychlosti, obratnosti, dynamiky a vytrvalosti. Pokud pes stanovené tempo a časy zvládá, můžete pomalu přidávat delší časové úseky. Pes by neměl střapec chytit, maximálně na konci jednotlivých kol. Je dobré naučit psa střapec pouštět. O udičku se každopádně se psem nepřetahujte. Lepší je ji položit a psovi střapec jít odebrat, pokud tedy nepustí sám.
- Běh u kola (koloběžky). Pokud nemáte na 101% zvládnutou poslušnost, je lepší mít psa připevněného ke kolu (koloběžce). K tomuto účelu lze sehnat i speciální konstrukci, která lze na kolo upevnit. Vodítko je dobré zvolit s amortizérem, pro psa raději postroj než obojek.
- Běh klasický (nebo tzv. Canicross). Pokud rádi běháte i vy, je supr, že toho můžete využít a vzít svého psího parťáka sebou. Na běh se psem existuje celá řada postrojů pro psy a sedáků pro lidi (handlery). Když si na sebe vezmete sedák, nebo k tomu určený opasek, obvykle připnete psa k opasku na vodítko s amortizérem, tedy pěkně odpružené vodítko pro největší komfort běhu. Zvolte dobře i povrch, na kterém běháte, měl by být šetrný také k psím tlapkám a to obzvláště v létě je zapotřebí dávat pozor na rozpálený asfalt apod.
- Sprinty bez zátěže (takové sprinty stačí na vzdálenost 50 – 100 metrů). Ideální je pokud jsou na tento trénink dvě osoby. Pokud jste ale sami, použijte povel zůstaň a až se dostanete na cílové místo, psa přivolejte. Opakujte několikrát podle fyzické kondice psa. Na intenzitě i zde přidávejte postupně.
- Sprinty se zátěží (např. s pneumatikou nebo řetězy). I na závodech bude pes běhat se zátěží, proto je dobré čas od času pilovat i tento typ sprintů. Sprint by měl by na vzdálenost ne delší než 50 metrů. Pokud toto provozujete se svým psem poprvé, volte spíš lehčí zátěž.
Podívejte se, jaké závody se konají v roce 2022

Text: Marie Schmarczová, foto: archiv autorky a archiv Denisa Mejzlíková