Americký pitbulteriér: Bojovník i parťák do nepohody

Kdo jednou vlastní psa plemene americký pitbulteriér, už nechce jinak. Přesto veškeré mýty o něm neustále matou naši společnost, především problematiky neznalé jedince. Pravdou ale je, že pitbulteriér je skvělý parťák, kterého je úžasné mít po svém boku, mnohému vás naučí a nikdy se s ním nebudete nudit. Pokud budete přemýšlet o pořízení pitbulteriéra, je samozřejmě dobré, jako u většiny jiných plemen, přihlédnout k určitým aspektům, které mohou někomu vyhovovat a někomu naopak být na obtíž.

Je to pes nesmírně energický, temperamentní a někdy až hyperaktivní. Proto je dobré s tím počítat dopředu a uvědomit si, že tento pes bude potřebovat více pohybu a zábavy. Zároveň je potřeba si uvědomit, že díky své poměrně nedávné historii, která je spjata především se psími zápasy, toto plemeno není úplně 100% vhodné k jiným psům. I když díky své přirozené inteligenci si umí zvyknout na ostatní členy smečky a znám mnoho spokojených domácností, kde mají více pitbulteriérů nebo i třeba kombinace s jinými plemeny. Někdy si prostě ale sednout nemusí, proto je dobré o této jeho stránce vědět a brát ji v potaz. Výhodu zde mají lidé, kteří již s apbt mají zkušenosti. Při venčení to asi nebude pes, kterého pustíte navolno v parku, ať si hraje s ostatními pejsky. Samci jsou ostří především na jiné samce, feny na ostatní feny. I zde existuje mnoho výjimek. (pozn.: na fotkách jsou pejsci ze slovinské chovatelské stanice Forbidden line kennel a ti spolu vycházejí krásně téměř všichni).

VÝCVIK, UPLATNĚNÍ

Co se týče výcviku, je pitbulteriér velmi učenlivý pes, který zvládne prakticky cokoli. Krom základní poslušnosti ho poměrně snadno naučíte i různé triky, výcvik ho baví a čím víc s ním pracujete, tím většími parťáky se pro sebe stáváte. Pitbulteriér má širokou škálu možností, v čem se může realizovat a zdokonalovat, nejvíce se však dokáže realizovat v bull sportech. Je to takový atlet i silák v jednom. Dobře mu jdou také obrany, sprinty na dostihovém ovále pro chrty, v pohodě se naučí a zvládne překážkový běh, můžete se s ním věnovat canicrossu a v zimě vás nebo vaše děti může tahat na bobech nebo na lyžích. Pitbulteriéři se umí uplatnit i u policie nebo v záchranařině. Do těchto činností jsou vhodní především díky game, vlastnosti, která jim umožňuje pokračovat, když ostatní už přestali a to i přes svou únavu a třeba i fyzickou bolest.

CHOV PITBULTERIÉRA

Chovat pitbulteriéra je možno jak uvnitř v bytě nebo domku, tak venku a to buď v kotci nebo na úvaze. Pokud se ale rozhodnete chovat psa na úvaze, je dobré nedávat takto pouze jednoho psa. Byl by tam osamocený a smutný. Úvazový chov je tak vhodný pro chovatelské stanice nebo ty, kdo chtějí mít více pitbulteriérů najednou.

Kdo chová pitbulteriéra doma, určitě mi dá za pravdu, že umí stejně tak lenošit, okupovat gauč, nebo teplé místečko v posteli pod peřinou, jako umí dát veškerou svou energii do sportu. Je to velký mazel a milovník, co si oblíbí všechny členy domácnosti. Blízkost lidí miluje a vyhledává. Je to neuvěřitelně oddaný pes a dobrý společník.

PITBULÍ HRÁTKY

Když už máte doma více zástupců tohoto plemene, nebo se potkáváte s jinými psy svých známých, víte, že když si hrají, jejich hry jsou velice divoké a pro nezkušené oko vypadají až nebezpečně. Jsou to pěkní rošťáci a tak mají každou chvilku nějakou tu odřeninu nebo škrábanec a podobně jste na tom i vy, jako jejich páníčci. Jak jsou do všeho zapálení, někdy prostě skočí výš nebo do vás prostě vrazí, obzvláště při vítání je dobré dávat si pozor na zuby (svoje zuby aby vám nedal hlavičku 🙂 ). Můj pes mi s oblibou skáče na klín (pravdou je že mu ze srandy i dávám k tomu povel), podle toho pak vypadají moje nohy, které jsou tak samá modřina. Hold mít doma takového temperamentního střeštěnce něco stojí, takže to, že v plavkách většinou vypadáte jako týraná manželka, to je jen zdání, prostě máte doma pitbulla a když s ním blbnete a jste pro každou srandu a sport, občasnému šrámu ani jeden neuniknete 🙂

ZDRAVÍ A FYZICKÁ CHARAKTERISTIKA

Zdravotně je na tom americký pitbulteriér jako plemeno většinou velmi dobře, i přes to, že už i zde doznává chov značných změn, stále patří mezi nejzdravější plemena a obecně platí, že čím blíže mají pitbulové liniově k původnímu pracovnímu plemenu, tím bývají tito psi zdravější. Pitbulteriéři obecně nejsou příliš náchylní k nemocem a dožívají se i poměrně vysokého věku (12-15 let a ani vyšší věk není výjimkou).

Ač může svým vzhledem mást a budí přirozený respekt ( i díky mediální masáži ), pitbulteriér není příliš velký pes, naopak když je v pracovní formě (tzv. kondici), je to spíše střední či menší plemeno. Fenky mohou mít od 13ti do 19ti kg, psi od 16ti do 23 kg. Toto je ale velmi pohyblivá veličina a neboť pitbulteriér nikdy nebyl šlechtěn na vzhled, ale spíše pro své povahové vlastnosti (v tomto případě bojové vlastnosti vůči jiným psům), tak najdeme pitbulteriéry různých velikostí. A odlišnosti jsou i v celkovém vzhledu. Plemeno se vyskytuje ve všech různých barvách a barevných kombinacích (ne modrá ani merle).

HISTORIE PLEMENE

Historii plemene se budu věnovat v samostatném článku. Pro samotný původ plemene je totiž několik variant, jedno je ale jisté. O plemeni jako takovém, tedy americký pitbull teriér, se hovoří od konce 19.století. Tehdy muž jménem Chauncy Benett založil pod názvem United Kennel Club ( UKC ) registrační organizaci výhradně za účelem registrace pitbulů. Důvodem bylo, že organizace American Kennel Club plemeno ignorovala ( pozn. asi podobně, jako dnes FCI organizace, kde je pitbul jako neuznávané plemeno) . Začátkem 20. století začala pitbulteriéry registrovat také ADBA ( American Dog Breeders Association ).

Od svého prapůvodu až prakticky do dnešní doby mělo toto plemeno a v myslích některých ještě stále má sloužit k boji proti jinému psovi, víceméně tedy hazardní hře, kdy se pro tyto zápasy budovali arény a zápasy sloužili k pobavení diváků. To je ovšem paradoxně i důvod, proč je na tom toto plemeno natolik zdravotně dobře. Do chovu se pouštěli jen ti nejodolnější a nejsilnější jedinci, nejlepší z nejlepších a ti s různými vadami, neduhy a slabí jedinci se nejen do chovu nepouštěli, ale často byli usmrceni.  Nikdy však nebyli vedeni k útokům na lidi. Naopak při bojích v arénách bylo agresivní chování vůči lidem nežádoucí a krom jiných účelů k tomu sloužila i koupel – před zápasem si oponent i navzájem vykoupali své psy. Rovněž jedinci agresivní vůči člověku nebývali do chovu pouštěni.

Můj pes Antonio

LÁSKA NAVŽDYCKY

Pitbulteriér je pro mě jedno z nejvšestrannějších a nejúžasnějších plemen. Je to pes krásný vzhledem i povahou, svým elánem i srdečností je mi inspirací v životě, je mi parťákem pro dny pohody i nepohody a nejlepším přítelem.

Text: Marie Schmarczová, foto: Nina Bidden (Forbidden line kennel, Slovinsko)

GAME

Je to přirozená vlastnost psa se za žádných okolností nevzdávat.

APBT 

Zkratka slov americký pit bull terrier.

Americký pitbulteriér Sicario, FLK

čtěte také: Historie bull sportů v ČR