Českomoravský pohár teriérů typu bull – ČMP
Mazáci, co se pohybují ve světě bull sportů dlouhou dobu vědí a znají své, některé legendy a psaní historie zažili osobně. Každý okamžik ovšem přibývá i nových sporťáků, kterým pojmy jako ČMP, Kříva či Lucky bull team nic neříkají. Neboť jsme s naším závodem Bull Sport Challenge od letošního roku součástí ČMP, dovolte mi o něm uvést pár věcí, co by Vás možná zajímalo a nejen o něm, ale i o bull sportech jako takových.

Jak to funguje
- V poháru ČMP sbíráte body do celkového hodnocení za daný rok.
- Body sbíráte v rámci své kategorie (APBT/AST psi, APBT/AST feny, SBT/BT psi, SBT/BT feny)
- Za 1.místo získáte 30 bodů, za 2.místo získáte 20 bodů a za 3.místo potom 15 bodů, body jsou uděleny také za BESTY v TOW (přetahování) a ve WP (weight pullingu) a to 5 bodů. Bestem v přetahování se rozumí nejdelší dosažený čas přetahu u APBT/AST a zvlášť u SBT/BT, Bestem ve weight pullingu se rozumí nejvyšší utažená váha a nejvyšší index (utažená váha děleno váhou psa).
- Každý rok jsou na začátku vypsány závody, kterých se to týká (viz.foto v příloze pro 2023) a následující rok na Staf bull show I se vyhlašují vítězi ČMP.
- Obecně se dá říct, že čím více závodů se zúčastníte, tím větší šanci máte na celkové vítězství, ale samozřejmě čím více všestranní a nadaní bull sporťáci vaši psi jsou, tím je šance vyšší, vyhrát přeci může pouze ten nejlepší (vyhlašují se první 3 místa v každé kategorii).
- Pro mě osobně vždy byl úspěch i pohybovat se např.do 10té pozice v tomto žebříčku, i o to můžete se svým pejskem bojovat, zjistíte tak, jak si vedl napříč sportovní sezónou oproti konkurenci a v dalším ročníku si můžete dát za cíl překonat svůj osobáček a vyšvihnout se zase o nějakou tu pozici výš.
- O kontrétních pravidlech a podrobnostech ČMP včetně výsledků, rekordů a jiných zajímavostí se dozvíte na stránce Dana Žďárského zde:
BEST LBT
- Během roku můžete zabojovat také o BEST LBT (Lucky bull teamu).
- Jedná se pouze o jarní a podzimní Staf bull show, kde se vám dosažené body započítávají.
- Bodování je stejné jako v ČMP.
- Vyhrát může pouze 1 pes v každé kategorii a trofeje za tyto úspěchy jsou předány výhercům následující rok na Staf bull show I, stejně jako trofeje ČMP.
Bull sporty v ČR, historie vedoucí ke vzniku ČMP
- Bull sporty v ČR vznikly ruku v ruce s importem Amerického pitbulteriéra na naše území.
- První akce jsou spjaty se jmény prvních dovozců plemene, jako Radek Kryštof či Zoran Samsa.
- Byli to zároveň takoví propagátoři sportovního vyžití, neboť k účelu, ke kterému byl pitbulteriér vyšlechtěn potřeboval zároveň být v perfektní kondici. Ideální bylo běhání či tah břemene.
- Výrazně se v historii bull sportů v Čechách zasadil klub amerického pitbulteriéra.
- Podle oficiálních zdrojů byl vznik klubu APBT jednoznačně prvním orgánem, který se zasadil o vznik bull sportů v ČR.
- Klub amerického pitbulteriéra byl založen v únoru roku 1998 (KAPBT). Jeho zakladateli byli: MVDr. Miloslav Hod, MVDr. Zdeněk Fiala, Ing. Jaroslav Krám, Mgr. Zuzana Hodová, Zoran Samsa a Ivan Kubeš.
- V roce 1999 přicházejí prostřednictvím KAPBT první oficiálně vydaná pravidla bull sportů, jednalo se o disciplíny: triatlon, hangtime, weightpull, weightpull sprint, high jump a monkey track (ano, i mě překvapilo, jak tato disciplína, která je milovaná i nenáviděná a často mnohými není považována za bull sport, je již dlouho do bull sportů zařazená: Těší mě, že přímo od počátku).
- Dále byli přidány disciplíny wall climbing (představena 2009) a long jump (2011).
Wall climbing, pes Masta Killa, Staf bull show 2012, Rychety - Stále se ovšem jednalo o bull sporty pro psy plemene americký pitbulteriér, i když jiná plemena zde také občas soutěžila.
- V roce 2001 byl do funkce předsedy klubu APBT zvolen Jaroslav Čech, jehož fungování na poli propagace plemene APBT, chovu a především bull sportů trvalo až do roku 2018, kdy byl na jím pořádáném květnovém tradičním závodě (Pit Bull show Křivonoska) oznámen konec jeho činnosti v tomto směru, tedy té aktivní činnosti. Spolu s manželkou Markétou se tak rozhodli zejména proto, aby mohli věnovat více úsilí a času do rodiny a do vývoje a sportu svých dětí.
Daniel Žďárský, Markéta Čechová, Jaroslav Čech zleva - Zpět ke sportům, právě po zvolení J.Čecha došlo záhy k prolnutí ostatních plemen do bull sportů, k čemuž výrazně přispěl Daniel Žďárský a Pavel Renner. Ti dali v roce 2021 impuls
k vytvoření soutěže pro všechny teriéry typu bull. Daniel a Pavel založili svůj Lucky Bull team (jméno podle Danovi fenky Lucky – SBT). - V roce 2002 tak proběhla v Jeseníkách první Staf bull show (Lucky bull team ve spolupráci s chovatelskými stanicemi stafordšírského bulteriéra jako Fransimo Bohemia, Impossant Bohemia a Wizard Bull). U zrodu první show nechyběla jména jako Miroslav Tošnar (známý figurant a trenér psů), Martina Štěpánková s Dakem apod.
- Chovatelské stanice se později trhly od myšlenky bull sportů společných pro více plemen a vytvořily svůj vlastní projekt pod názvem Staffí den, pouze pro plemeno Stafordšírský bulteriér.
- V roce 2005 Lucky bull team vytvořil řád (licenci) pro pořádání soutěží tohoto typu, schválen byl na zasedání ústřední komise pro ochranu zvířat. Ruku v ruce s tím šlo i to, že LBT jako první v ČR nechali vytvořit oficiální pravidla pro sporty pro všechny teriéry typu bull.
- Jednalo se jako v případě KAPBT o sporty weight pull sprint, high jump, monkey track, hang time a tug of war. Dále byly přidány do pravidel disciplíny wall climbing (4 pokus konec, rok 2011), weight pulling, long jump a a-frame.
- Základy pravidel se shodovali s KAPBT, vyjma tug of war, která plně spadá pod řád LBT.
- Následně se začala přidávat spousta dalších disciplín pro bull plemena jako a-frame, racing a jiné modifikace, které zpestřují staré klasické bull disciplíny (třeba weight drag pull, long jump přes tyčky, treadmill race, sprinty..)
- Mezitím se vyvíjel i Staffí den, kterou řídila především chs. Fransimo Bohemia, v roce 2010 se připojila i chs. ChesWay. Vznikla tak plnohodnotná soutěž v bull sportech pouze pro plemeno SBT. Zajímavostí je, že k této události se datuje velká změna u weight pullingu, který se do té doby nesl v duchu americké ADBA show a jejich pravidel (dávno před vznikem bull sportů v ČR). Nově se zavedlo pravidlo 8 tahů, které se přeneslo tehdy do pravidel většiny pořadatelů u nás a stále je velmi oblíbené a využívané.
- V roce 2014 se vytvořil řád klubu SBTC CZ (1.1.2014), který v podstatě kopíruje řád klubu LBT.
- V roce 2014 také vznikl společný projekt Klubu APBT a Lucky bull teamu nazvaný Český pohár bull plemen – předchůdce Českomoravského poháru teriérů typu bull jak jej známe dnes.
- Nejznámnějším závodem v bull sportech bývala bezesporu Pit Bull show (tzv.Křivonoska), spolu se Staf bull show jsou nesmazatelně tyto akce zapsány do historie bull sportů v Čechách a i když Křivonoska se již nepořádá a Klub APBT se od pořádání poháru trhnul v roce 2016, pohár pro bull plemena běží dál (s hybnou silou v čele projektu v podobě Daniela Žďárského) a Klub APBT pod novým vedením také znovu ožívá, leč již v samostatné kapitole. Pohár byl přejmenován na ČMP, tedy Českomoravský pohár teriérů typu bull.
- Psem, který nejvícekrát vyhrál Pohár bull plemen / ČMP je bezpochyby apbt Artur, majitele Michaela N. (Michael Miky), vyhrál často jak svoji kategorii APBT/AST pes tak i COMBI vítěze (nejvíce bodů za celou sezónu napříč všemi kategoriemi).
Artur, několikanásobný vítěz a combi vítěz ČMP, majitel Michael N. vlevo a Miroslav Tošnar - Team U Pitbulla je součástí ČMP až od roku 2023, ale na tomto poli není nováčkem, Lucky bull team a jeho akce podporujeme od roku 2014 a podporovali jsme i Pit Bull show (Křivonosku), jakožto sponsoři. Od roku 2015 pořádáme také vlastní akce, dříve to byli Dog racing závody (sprinty na 100m), poté závody ve weight pullingu, od roku 2019 závody v bull sportech a od roku 2020 také závody APA (American pulling alliance).
Tradice a radost soutěžit
Co bych k tomu dodala za sebe? Daniel Žďárský, současná hlava projektu Českomoravský pohár teriérů typu bull, má v bull sportech v Čechách velké zásluhy, jeho zapálení pro věc se jen tak nevidí a myslím, že mohu s klidným srdcem říci, že díky Danovi a jemu podobným lidem (jeho spolupracovníkům i předchůdcům), můžeme nyní bull sporty považovat za součást našich životů, protože nebýt jich a jejich nadšení pro věc, o tuto super zábavu pro naše super a milované bull psy bychom byli ochuzeni. A to by byla velká škoda.
Zároveň bych chtěla podotknout, že by naše účast na těchto akcích měla být provázena radostí, zdravou soutěživostí a skvělým pocitem nás i našich bull pejsků z nádherně prožitých chvil spolu, radostí ze shledání s přáteli, fér play, respektem ke zvířatům jako takovým, měli by jsme si je prostě užívat a to ostatní nechat stranou.
Soutěžit a utkat se v bull sportovních kláních v rámci poháru ČMP pro mě znamená dotknout se tradice. Účast na akcích ČMP byla pro mě vždy čest a inspirace, umístění na předních příčkách neskutečná hrdost, výhra prvního místa v oblíbené disciplíně splnění životního snu, doplněné slzami dojetí “jo, my to dokázali”. A jsem šťastná, že náš závod je od letošního roku tohoto součástí.
Přijeďte to zažít s námi! ČMP je jen jeden, pojďte s námi psát jeho další historii, překonávat rekordy, překonávat se svým nejlepším přítelem – psem typu bull – sami sebe.
Jednotlivé události ČMP najdete postupně také na našem webu v sekci AKCE
Text: Marie Schmarczová, Team U Pitbulla
Zdroj: Historie BULL SPORTŮ v Čechách, Daniel Žďárský Foto: archiv Daniel Ždárský
Fotografie